Okres wakacyjny jest tym, na który mnóstwo osób czeka. Jest to nareszcie doskonała okazja, aby odpocząć od codziennego wysiłku i odwiedzić najbliższych znajomych. Mamy możliwość spotkania się też z rodziną oraz nadrobić pewne zaległości. Jest szansa, aby wyjść do muzeum, na koncert, do teatru, czy do kina. Wreszcie większość z nas myśli o wyjeździe do innego kraju. Największą popularnością cieszą się gorące miejsca takie jak Hiszpania, Włochy, Francja, Grecja, Portugalia, Turcja, Cypr, Chorwacja, Czarnogóra, Bułgaria, Rumunia, Egipt, Tunezja, Kenia, Maroko, Mauritius, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia, Kambodża, Laos, Malediwy, Izrael, Iran i jeszcze wiele innych.

Jednak także chłodniejsze klimaty mają swoich fanów. Kraje skandynawskie i nordyckie – Islandia, Norwegia, Finlandia, Szwecja są bardzo modne. Również Szwajcaria lub Austria zachęcają pięknymi widokami z Alp. Jednak wiele osób szuka atrakcji także w Polsce. Tutaj niektórzy wybierają się nad morze. Kurorty takie jak Ustka, Łeba, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Krynica Morska, Ustronie Morskie, Jastarnia, Jurata, Chałupy, czy Sarbinowo pozwalają na wypoczynek nad pięknym morzem. Część osób preferuje jednak większy wysiłek i dlatego im dedykowane są góry. W Tatrach, Bieszczadach, czy Karkonoszach można pospacerować, lubując się w pięknych krajobrazach. Innym miejscem, które także ma mocną reputację jest Pojezierze Mazurskie. Osoby, które jednak pragną zobaczyć zabytków, powinny nastawiać się na odwiedziny największych miast takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, czy Gdańsk. W stolicy zobaczyć można Zamek Królewski, Pałac Łazienkowski, czy Pałac Kultury i Nauki.

W Krakowie również Zamek Królewski robi wrażenie. Trudno przejść jednak obojętnie obok hejnału z Wieży Mariackiej na Rynku, Sukiennic i wyjątkowej dzielnicy – Kazimierza. Turystyka we Wrocławiu stoi na wysokim poziomie. Tutaj znajduje się wspaniały, malowniczy Ostrów Tumski oraz Panorama Racławicka. Z kolei każdy turysta udający się do Gdańska chciałby zobaczyć Westerplatte, gdzie zaczynała się II Wojna Światowa, a także przespacerować się poprzez Długi Targ. W Poznaniu dużymi atrakcjami są Cytadela i Malta. Bardzo ważne jest więc jakich kompanów wyprawy zabierzemy ze sobą. Z pewnością inne osoby będą nam towarzyszyć podczas wycieczki krajoznawczej, a inne w sytuacji, gdy chcemy jedynie wypocząć.

Także mniejsze miasta mają swój urok. Atrakcje Sandomierza są czymś, do czego każdy turysta chętnie wróci. Zwłaszcza przyrodnicze walory tego miejsca są niepodważalne. Znajdują się tu Góry Pieprzowe, które charakteryzują skały kambryjskie – jedne z najstarszych na świecie. Ponadto, będziemy tu mieli również okazję na podziwianie wyjątkowych egzemplarzy flory i fauny, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu. Osoby, które chcą podjąć większe wyzwanie, powinny przespacerować się dosyć głębokim Wąwozem Królowej Jadwigi. Okazję, aby odetchnąć, daje też Park Piszczele, na którym znajduje się sporo ścieżek rowerowych oraz spacerowych.