To miasto zlokalizowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z tego powodu nie dziwi informacja, że jest jednym z najbardziej luksusowych i wystawnych miast na ziemi. A to ze względu na tak zwany raj podatkowy, a właściwie ograniczoną zonę finansową. Pomyśleć, iż kiedyś to była wioska zaludniona przez rybaków. Przebywając w Dubaju doświadczymy przepychu, zobaczymy nowatorskie odsłony budynków, a także wspaniałe atrakcje turystyczne.
Przede wszystkim trzeba obejrzeć panoramę Dubaju z 124-go poziomu Burj Khalifa czyli najwyższego wieżowca świata. Żeby wspiąć się na szczyt, wystarczy wejść do modernistycznej windy, która rusza z szybkością 10-ciu metrów na sekundę. Burj Khalifa to dzieło sztuki będące wizytówką współczesnej inżynierii, hołdem dla rozumu, technologii oraz wzornictwa. Udowadnia bardzo szybki rozwój, a także spełnia funkcję symbolu bogactwa z którym kojarzą się niektóre państwa Bliskiego Wschodu.
Spacerując w okolicy tego wieżowca, można natrafić na najpiękniejsze multimedialne fontanny o długości 275 metrów. Wybudowane są one na 12-hektarowym stawie i posiadają rozbudowany, wielopoziomowy, okazały repertuar muzyczny, a wody ze skaczącej fontanny są zdolne wyrzuć strumienie na wysokość nawet 150 metrów. Będąc w tym miejscu koniecznie należy przejechać się najnowocześniejszym metrem na ziemi. Jeżeli usiądziesz w pierwszym wagonie, możesz poczuć się jak kierujący – metro bowiem nie posiada go i jest całkowicie zautomatyzowane. Z poziomu przedniej szyby można podziwiać niezapomniane widoki tej współczesnej metropolii.
Dubaj zadziwia takim atrakcjami jak budowanie bałwana i wyścig na nartach – dla tego miejsca nie ma w ogóle znaczenia, iż znajduje się w zasadzie na piaskach. Wykonanie takich rzeczy jest wykonalne w galerii handlowej Mall of the Emirates.
Pośród widoków wartych zobaczenia jest strefa Dubai Marina, która rozciąga się wzdłuż sztucznie zbudowanego kanału. Wzniesione są tam wieżowce, galerie handlowe, sklepy i wyjątkowy trakt spacerowy, który po zapadnięciu wieczoru odsłania pięknie oświetlony port.
Jeśli będziesz miał ochotę na kawę, musisz koniecznie odwiedzić pierwszą pijalnię kawy na świecie oferującą najwyższej klasy mleko wielbłądzie. Warto Także spróbować tego niecodziennego przysmaku w formie lodów lub deserów.
Jeżeli najmocniej zależy ci na znalezieniu nietypowych pamiątek, można wpaść do Gold Souk i wynegocjować najkorzystniejszą kwotę za kolczyki i łańcuszki ze złota.
Wartym odwiedzenia miejscem w Dubaju są bliźniaczymi wieżami Emirates Tower, które są kojarzone z tym miejscem jak żadna inna atrakcja. Są emblematem Dubaju i składają się kompleksu dwóch wież, których podstawy to trójkąt: Emirates Towers Hotel oraz Emirates Office Tower.
Dubaj to synonim bogactwa również pod kątem architektonicznym. Burj Al-Arab to jest symbol tego miejsca stanowi prawdopodobnie najbardziej znany na świecie ciekawy hotel. Budowla przybrała kształt wielkiego żagla. Jej powstanie to 1999 rok na nienaturalnej wyspie. Wszyscy goście hotelu otrzymują w pakiecie nieograniczony niczym dostęp do atrakcji wodnych Wild Wadi. Hotel ten to część całego kompleksu wypoczynkowego (Jumeirah Beach Resort). Jedną z jego wyjątkowych budowli jest ta w formie fali.
Zatrzymując się w tym miejscu zobaczymy również wyspę Palm Jumeirah, która wyglądem przywodzi na myśl pałac z bajki o Alladynie.
Warto też poświęcić chwilę czasu na przebycie Dubai Creek w sposób tradycyjny – przy użyciu drewnianej łodzi (abra) a także zjeść obiad w Madinat Jumeirah – dubajskiej Wenecji. Takie miejsce składa się z labiryntu ciasnych uliczek odznaczających się wyjątkowym arabskim charakterem.
W dalszej kolejności można wybrać się do Union House, a później pojechać w stronę Abu Dhabi, gdzie będziesz mieć możliwość zobaczenia największego meczetu w Emiratach, a dodatkowo, co doskonałe dla fanów sportu – toru Formuły 1 i najdroższego hotelu na świecie.
Znanym i lubianym w tym miejscu sportem są zawody wielbłądów, można rzec, że to narodowy sport Arabów, zatem nie powinno go zabraknąć również w tak futurystycznym mieście. Dla spragnionych przygód, można także udać się na pustynne safari i odbyć emocjonujący rajd terenowy przez pustynne wydmy. Tymczasem dla tych wyjątkowo śmiałych, Dubaj oferuje skok ze spadochronem, który poleca się wykonać u podnóża sztucznej palmy Palm Jumeirah.