Dolny Śląsk, jak doskonale wiemy, jest regionem, który obfituje w mnóstwo atrakcji. To przebogaty historycznie, zarówno pod względem technologicznym, bowiem liczne kopalnie różnego rodzaju kruszców pozostawiły po sobie wykorzystane przez pasjonatów historii sztolnie, które są przeznaczone do zwiedzania. Liczne muzea oraz parki pozwalają turystom poznać ten obszar i zanurzyć się w klimat „tamtych czasów”. Dla zwolenników odpoczynku i kontaktu z naturą dolny śląsk proponuje hotele i pensjonaty, położone zarówno w centrach miast i miasteczek, jak również oddalone od cywilizacji. Taki hotel to miejsce, znajdujące się najczęściej pośród otaczającej go przyrody, lasu, łąk oraz jeziora. Jezioro dla dosyć sporej części wczasowiczów to podstawowy można rzec składnik kompleksu wypoczynkowego.

To możliwości związane z czynnym uprawianiem sportu, pływaniem, łowieniem ryb, korzystaniem z łódek, kajaków, rowerów wodnych. Ma to wielkie znaczenie również dla właścicieli takich miejsc. Im więcej rozmaitych form spędzania wolnego czasu, tym większy zysk. Jezioro, to często ostoja ptaków i innych zwierząt, co pozwala obserwować z wolna toczące się życie różnych, wodnych stworzeń. Obserwacja to jedno, ale trzeba pamiętać, że coraz więcej osób hobbystycznie zajmuje się fotografią przyrody. Jezioro to piękny temat zdjęć a otoczenie i sam hotel, im bardziej klimatyczny, tym więcej możliwości fotograficznych. Architektura bowiem, również jest istotna. Największym powodzeniem wśród wypoczywających cieszą się różnego typu zameczki, dworki, pałace, folwarki, dlatego wiele firm wykupuje stare, niszczejące obiekty, restauruje je i przeznacza na hotel. Dolny Śląsk to swoista mekka takich hoteli, często z całą infrastrukturą SPA. Turysta w dzisiejszych czasach to najczęściej człowiek żądny przygód, ale również pragnący wypocząć w pięknym otoczeniu i towarzystwie spokojnych ludzi.

Co to oznacza? Od jakiegoś czasu w prasie pojawiają się artykuły dotyczące hoteli, które ograniczają w pewien sposób grono swoich klientów, wyłączając z niego dzieci. Coraz więcej hoteli po prostu nie przyjmuje dzieci. Dlaczego tak się dzieje? To wynika właśnie z potrzeb klientów, tych, którzy chcą odpocząć również od krzyków, płaczu i innych związanych z milusińskimi dźwięków. Czy to dobra droga dla hotelarzy, czas pokaże, ale warto badać potrzeby klientów i przygotowywać swoją ofertę w taki sposób, żeby nie tylko przyciągnąć jak najwięcej osób, które szukają jedynie noclegu, ale również tych, którzy łączą z pobytem coś więcej, odpoczynek. To istotne, choć nie wyczerpujące do końca tematyki zagadnienia.

Dolny Śląsk oferuje całe mnóstwo różnych miejsc, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Warto skorzystać z przebogatej tradycji kulinarnej, która jest kultywowana dość dobrze, a i hotelowe restauracje prześcigają się w komponowaniu potraw nawiązujących do tych tradycji, jak również będących połączeniem starego i nowego. Korzystajmy z tego bogactwa, nawet jeżeli zatrzymujemy się na chwilę, warto a nawet trzeba.