Jako jedno z bardzo bogatych i modernistycznych krajów południowej Azji, Malezja jest chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów, choć nie całkiem dzięki własnemu zurbanizowaniu. Ma do zaoferowania zróżnicowane dobra materialne, które stanowią magnes dla wielu podróżników.

Spokojna wyspa Tioman w Malezji
Oddalona od zgiełku, kurortów oraz dyskotek – wyspa Tioman proponuje ciszę i błogi spokój w wioskowym otoczeniu. Bez nadmorskiej infrastruktury i szerokich wygód które są możliwe do wykorzystania dla podróżujących jest niezwykle uroczym miejscem, w którym jawią się różnorodne opcje dla sportowców np. snorkeling z brzegu. Tioman to pagórkowata wyspa o pochodzeniu wulkanicznym pokryta gęstym lasem tropikalnym. Przestrzeń ta dzieli się na osiem niewielkich wiosek, które w tym samym czasie są plażowymi resortami wakacyjnymi.

Malezja i jej malezyjska przyroda
W pobliżu Złotego Trójkąta jest możliwe wejście w tropikalną dżunglę z egzotyczną roślinnością i niezwykłą zwierzyną. Lasy tropikalne to prawie 60% powierzchni Malezji, to oznacza, że także duża ilość rodzajów drzew oraz okupujących te rejony zwierząt. Dżungla jest siedliskiem dla mnogości ptactwa, owadów i węży, a dodatkowo między innymi małp, które w tym miejscu występują najczęściej. Dużo tu również zwierząt takich jak tygrysy, słonie i wydry. Na wyspie Redang uda się obejrzeć bajeczną rafę koralową, która jest kierunkiem samym w sobie dla setek ludzi. Lake Gardens o powierzchni 90ha to parki tematyczne, w których dominuje soczysta zieleń, a ogrody rozkwitają pięknymi wielobarwnymi storczykami oraz ponad dwoma tysiącami gatunków hibiskusa. Można odwiedzić również park ptaków oraz motyli, który na wszystkich robi spore wrażenie.

Kuala Lumpur jako obowiązkowe miejsce zwiedzania
Huczna, barwna i jedna z najnowocześniejszych metropolii – stolica Malezji czyli Kuala Lumpur. Oczarowuje oraz przyciąga tłumy zwiedzających z różnych zakątków ziemi. Wśród najbardziej kojarzonych w mieście budowli można odkryć Petronas Twin Towers połączone ze sobą spektakularnym mostem podniebnym, a zatem dwa bliźniacze drapacze chmur. Malezyjska kultura wymaga zaznajomienia się z licznymi świątyniami oraz poznania zaskakującej dzielnicy chińskiej. Będąc w Malezji, obowiązkiem jest zawitanie w jej wiekowej stolicy – z piętnastego wieku, Malakki. Można tam podziwiać genialny meczet Masjid Kampung Kling o dachu swoim kształtem przypominającym piramidę. Borneo z kolei jest znane z ciekawej kultury i przeróżnych, licznych grup etnicznych, a z kolei w parku Niah Caves można zwiedzić jedną z największych na ziemi – Wielką Jaskinię. Kolonialna Melaka jest kolejnym elementem wycieczki, który polecamy odhaczyć na liście miejsc do poznania. Jej sercem jest czerwony plac – wszystkie przylegające zabudowania są tutaj pomalowane na barwę ceglastoczerwoną. W Kampung Morten czyli starej części miasta jest zlokalizowana Villa Sentosa – dom funkcjonujący jako muzeum. Jest to dość niska chatka z ogrodami, w której wnętrzu można zobaczyć tradycyjne rzemiosło tutejszych artystów oraz niepowtarzalne sprzęty, pamiątki familijne i fotografie, a także jeden tom sygnowany przez potomka Winstona Churchilla.

W jakim czasie zagościć w Malezji?
Podróż w kierunku Malezji powinna być zaplanowana na okres od czerwca do sierpnia, ponieważ właśnie wtedy w kraju panuje klimat typowo równikowy. Cały malezyjski rok to znaczne temperatury (od 25°C do 33°C). W porze monsunowej, a zatem od listopada do marca, zdarza się czasem, iż większość ośrodków turystycznych w obszarze wyspy Tioman będzie wyłączona z użycia a dotarcie na wyspę nieco utrudnione.