Islam jest drugą największą religią na świecie pod względem wyznawców. W Polsce mamy zaledwie kilka muzułmańskich świątyń, więc najbardziej imponujące znajdują się za granicami naszego kraju. Wielki Meczet Szejka Zajida w Abu Zabi czy Cesarski Meczet w Pakistanie to tylko niektóre z tysięcy islamskich miejsc kultu. Jednym z najbardziej znanych w Europie jest mieszcząca się w Turcji Hagia Sophia, która od 2020 roku ponownie pełni funkcje sakralne.

Meczet Mekka

W znajdującej się w zachodniej części Arabii Saudyjskiej Mekce meczet został wzniesiony w latach 634-644. W trakcie codziennej modlitwy muzułmanie z całego świata zawsze zwracają się w jego kierunku. Świątynia jest też nazywana Wielkim Meczetem lub Domem Boga, natomiast najbardziej poprawna nazwa to Masdżid Al-Haram. To właśnie do niego tłumnie pielgrzymują wierni, aby modlić się wokół Al-Ka’by – najważniejszego muzułmańskiego sanktuarium. Czarny sześcian stanowi miejsce złożenia świętego kamienia, a klucze do jego serca od pokoleń dzierży jedna rodzina. Jeśli chcesz poznać bliżej islam, bez wątpienia będzie to punkt nie do pominięcia.

Sultan Ahmed Mosque – Meczet Niebieski 

Wzniesiony w 1616 roku Błękitny Meczet, nazywany też Meczetem Sułtana Ahmeda, podobnie jak Hagia Sophia znajduje się w Stambule. Zbudowany na polecenie sułtana Ahmeda I został zaprojektowany przez jego zaufanego architekta Sedefara Mehmeda Agfy. Nazwa Błękitnego Meczetu wywodzi się od koloru kafelków, które zdobią ściany sławnej świątyni. Budynek wyróżnia się też liczbą minaretów – ma ich aż sześć. Barwne, misternie wykonane wnętrze i piękny widok na morze Marmara rozciągające się za monumentalną budowlą zachwycą każdego odwiedzającego.

Meczet Hassana II

Budynek znajdujący się w Casablance (Maroko), zbudowany na sztucznej kładce tuż nad Oceanem Atlantyckim, zachwyca pustynnym kolorem zabudowań i butelkowozielonym dachem. Powstały na życzenie panującego w latach 1961-1999 marokańskiego króla Hassana II został wzniesiony pod koniec XX wieku. Odwiedzający mogą podziwiać wnętrze ręcznie wykonane przez tysiąc rzemieślników pomagających przy budowie świątyni, a znajdujący tuż obok budynku minaret jest drugim najwyższym na świecie.

Meczet Aqsunqur

Przy okazji zwiedzania Egiptu, warto poznać historię jednej z najstarszych świątyń muzułmańskich w Kairze – Aqsunqur. Wzniesiony w XIV wieku meczet został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Piękna piaskowa barwa, ręcznie malowane błękitne zdobienia na ścianach czy pochodząca z czasów średniowiecznych wzorzysta kopuła tworzą z meczetu Aqsunqur warty zobaczenia zabytek na mapie stolicy Egiptu – Kairu.

Meczet Diyanet Center

Jeden z meczetów tureckiej religijnej organizacji Diyanet znajduje się w Stanach Zjednoczonych – konkretnie w stanie Maryland w miasteczku Lanham. Dzięki białej barwie z dwoma minaretami i niebieskim wnętrzem świątynia opisywana jest jako jedna z najpiękniejszych znajdujących się w USA. Dodatkowo przy meczecie znajduje się islamskie centrum kulturalne wraz z biblioteką i restauracją.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu