Polska jako obszar geograficzny może pochwalić się wieloma pięknymi miejscami do wypoczynku. Popularnymi destynacjami są wybrzeże, które może pochwalić się wieloma piaszczystymi i długimi plażami, góry z możliwością podziwiania pięknych widoków, a także pojezierza z wieloma urokliwymi jeziorami. W ostatnich latach da się zauważyć znaczący wzrost bazy turystycznej. Wszystkie regiony turystyczne znacznie rozwinęły się pod tym względem. Dlatego też o wyborze miejsca wypoczynku decydują osobiste preferencje, chęć spędzenia wolnego czasu w określony sposób oraz możliwości finansowe.

Wśród regionów nastawionych na turystów bardzo dużą rolę odgrywa Pojezierze Mazurskie. Możemy tu wyróżnić kilka znanych i popularnych ośrodków, które zwłaszcza w okresach wakacyjnych przezywają dosłownie oblężenie. Nie dziwi więc, że ciągle powstają nowe hotele, pensjonaty, kwatery agroturystyczne, czy nawet pokoje na wynajem w domach jednorodzinnych. Co prawda spanie w takich lokalach nie zalicza się może do zbyt luksusowych, lecz ma niewątpliwą zaletę, że jest po prostu tanie. Pojezierze oferuje turystom wiele atrakcji, dostęp do akwenów umożliwiających kąpiel, sposobność uprawiania sportów wodnych, kontakt z naturą, czy też zwiedzanie miejsc zabytkowych i historycznych. Nie dziwi więc to, że w wakacje takie miejscowości jak Mikołajki, Giżycko, Mrągowo, Augustów, Kętrzyn podwajają liczbę ludności. W ślad za turystami rozwija się również infrastruktura turystyczna i powstają nowe atrakcje. Dzięki temu turyści chętniej odwiedzają wybrane rejony, co daje swojego rodzaju efekt sprzężenie zwrotnego. Pojezierze Mazurskie cieszy się zasłużoną sławą regionu, w którym można uprawiać różnego rodzaju sporty wodne, a przede wszystkim żeglarstwo i kajakarstwo.

Podkreślić należy, że niejednokrotnie miejscowości te uzyskały status uzdrowiska, jak Augustów, czy Gołdap, co sprawia, że część ruchu turystycznego jest tam przeniesiona poza sezon letni. Należy wszakże pamiętać o tym ,że pojezierze jest równie atrakcyjne o innych porach roku. Porośnięte lasami, oferuje ciekawe możliwości pieszych i rowerowych wędrówek w sezonie jesiennym połączonych z grzybobraniem i wędkowaniem, czy myślistwem. Zimą z kolei istnieje możliwość szusowania na nartach na kilku powstałych stokach, jak również możliwość uprawiania żeglarstwa lodowego na zamarzniętych jeziorach. Wydaje się, że dzięki dbaniu o turystów duża część hoteli ma dość spore wykorzystanie miejsc noclegowych w ciągu całego roku. Oczywiście należy też podkreślić, że koniecznym jest dbanie o tę krainę i pilnowanie, aby nie uległa ona degradacji, ani zanieczyszczeniu. Czyste powietrze i woda oraz doskonałe warunki przyrodnicze to walory, których nie powinno się stracić.

Podsumowując podkreślić należy, że Pojezierze Mazurskie to wysoce atrakcyjny region turystyczny. Sprzyja on ludziom, którzy chcą dobrze wypocząć w otoczeniu pięknych warunków przyrody. Rozwinięta baza turystyczna oraz dbanie o przedłużenie sezonu turystycznego daje gwarancję, że każdy znajdzie coś tam dla siebie w dogodnym dla siebie okresie.