Gdy myślimy o idealnym wypoczynku, to (zakładając, że mamy na myśli wypoczynek krajowy) przychodzą nam na myśl głównie dwa pomysły. Pierwszy to oczywiście góry, a drugi to morze. Wydaje się jednak, że oba te pomysły są trochę wyświechtane. Wypoczynek w górach dla jednych będzie zbyt intensywny (ciężkie górskie wędrówki), a z kolei wypoczynek nad morzem dla innych zbyt nudny (leżenie na plaży plackiem). Warto więc pomyśleć nad czymś, co zbiera główne zalety tych dwóch idei i jest doskonałym kompromisem. Tym kompromisem jest na przykład pojezierze mazurskie.

Mazury to wspaniały region, pełen jezior i lasów. Główną jego zaletę stanowi niebanalna i relaksująca przyroda. Jest tam mnóstwo ścieżek spacerowych i rowerowych, ale jednocześnie te ścieżki nie są jakieś technicznie trudne, bo teren jest raczej płaski. Rodzinne wycieczki po mazurskich lasach albo nad brzegiem jezior to wspaniały pomysł. Można też wybrać się do lasu na grzyby, można wziąć ze sobą wędkę i ruszyć na szczupaka nad któreś z jezior. Relaks jest doprawdy wspaniały.

Co więcej, mówi się, że pojezierze mazurskie najwspanialsze jest nie gorącym latem, ale złotą polską jesienią. Wtedy, gdy temperatury wciąż są ciepłe, ale bliżej im dwudziestu niż trzydziestu stopni. Taka umiarkowana aura to świetny klimat do spacerowania, ale i przesiadywania nad wodą. No i jak było wspomniane, pojawiają się już wtedy grzyby, a własnoręcznie zebrane grzyby w mazurskich lasach to cudowna sprawa. Nie brakuje też kurortów, w których możemy przykładowo wynająć łódkę i popłynąć na środek jeziora, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa (kapoki ochronne i tak dalej).

Pozostaje jednak kwestia tego, gdzie się zatrzymać na noclegi, wybierając się w takie urokliwe miejsca. Nie jest tajemnicą, że jest to region, gdzie rządzą raczej prywatne pensjonaty i agroturystyka. Mowa tu raczej o miejscach, które położone są z dala od cywilizacji, właśnie nad brzegiem jeziora lub nad skrajem lasu. Potrzeby ludzi są jednak bardzo różne i są też tacy, którzy chcą zaznać trochę luksusu wyjeżdżając za miasto. Nie powinniśmy tego oceniać, każdy ma prawo odpoczywać według swoich reguł.

Są na przykład tacy, którzy lubią co prawda bytowanie z naturą, wycieczki po lesie, pływanie łódką po jeziorze, ale już nie wyobrażają sobie spania gdzieś w agroturystyce, bo dla nich wymarzonym miejscem na nocleg będzie hotel. Hoteli na Mazurach jest może mniej niż w innych częściach Polski, ale także oczywiście są. Są to oczywiście hotele o rozmaitym standardzie i nie brakuje też tych lepszych, wyjątkowo ekskluzywnych.

W takim hotelu możemy liczyć na duże, małżeńskie łoże (jeżeli jedziemy z partnerką), możemy liczyć na telewizję satelitarną, internet, lodówkę, prysznic lub wannę. Co więcej, są nawet hotele, które łączą możliwość wynajęcia miejsc noclegowych z szeroką ofertą spa i wellness, albo nawet z basenem. To też jest w sumie jakaś opcja, rano na spacer do lasu, a wieczorem na zabiegi upiększające z borowiną, czy inne nowości w ofercie spa.