Jakie atrakcje może zaoferować nasz południowy sąsiad – Słowacja? Czy rozważaliście kiedyś wyjazd do tego pięknego kraju? W tym artykule chciałbym wam udowodnić, że powinniśmy odwiedzić naszego południowego sąsiada.

Dlaczego Słowacja? Słowacja jest małym krajem leżącym na południe od Polski. Graniczy z takimi krajami jak Czechy, Ukraina, Węgry, Austria i oczywiście nasza ukochana ojczyzna – Polska. Słowację zamieszkuje prawie 6 milionów osób, z czego większość to Słowacy. W Słowacji znajdują się także duże mniejszości narodowe, między innymi Węgrzy, z którymi Słowacy nie mają dobrych stosunków. Na wschodzie są to Ukraińcy. Warto też wspomnieć, że na terenie Słowacji zamieszkuje również dużo Romów, którzy się zżyli z miejscowymi. W tym małym państwie językiem ojczystym dla Słowaków jest język słowacki, który jest bardzo zbliżony do języka polskiego. Będąc na Słowacji zauważysz to podobieństwo i większość widząc turystę z Polski nie będzie się wysilał po angielsku, lecz zacznie mówić po swojemu i w 90% przypadków, te dwie osoby dogadają się między sobą w dwóch różnych językach. Podobieństw jest ogrom i polecamy to doświadczenie. Stolicą Słowacji jest Bratysława, zaledwie 50 km od Wiednia. Jest to też więc dobra baza wypadowa do pobliskiej Austrii, a także do Czech. Czechy i Słowację łączy wspólna historia, lecz w XX wieku, te dwa kraje, które kiedyś były jednym – Czechosłowacja, zostały podzielone na dwa oddzielne twory. Słowacja oferuje swoim turystom masę atrakcji. Niestety wakacje w tym kraju wciąż wybiera niewiele osób, a jest w czym wybierać. Tak jak na południu Polski są Tatry, po słowackiej stronie są one większe i oferują również tak samo dużo jak polskie góry. Kraj jest górzysty. Największymi miastami Słowacji są Bratysława, Trnawa, Trenczyn, Bańska Bystrzyca, Preszów oraz Koszyce.

Po słowackiej stronie Tatr leży miasto Poprad. Są to słowackie „Zakopane”. Niedaleko od Popradu jest położony Park Narodowy „Słowacki Raj”. Słowacki Raj jest to płaskowyż 800 – 1000 metrów, na terenie którego utworzono wiele szlaków turystycznych. Park jest odwiedzany najczęściej w sezonie letnim, gdzie bez większych trudów pokonają go nawet dzieci. Nie znaczy to jednak, że nie warto się tam udać. Wręcz przeciwnie. Są tam organizowane duże wycieczki dla ludzi w różnym wieku. Dadzą sobie radę na trasie zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Szlaki oferują dużo emocji i przeżyć oraz niezapomnianych krajobrazów. Na szlakach są utworzone udogodnienia oraz inne ułatwienia, w postaci barierek, podestów oraz łańcuchów, które pomogą przejść szlak. Bez nich byłoby zdecydowanie ciężej, a niektórym szlak byłby niemożliwy do przejścia. Dzięki ułatwieniom jest to jednak możliwe. W skład tych ułatwień wchodzą również drabiny, które pomogą dostać się na wyższe partie gór. Trzeba więc zachować trzeźwy umysł i uważać, gdzie się stawia stopę.

W okolicach parku można bez problemów zorganizować sobie nocleg. Przy wejściu do parku jest położony park kempingowy, a w pobliskiej miejscowości jest dużo innych domostw, które oferują noclegi.