Kilka lat temu Polacy spędzali urlop najchętniej poza granicami naszego kraju. Ulubionymi kierunkami były zazwyczaj kraje basenu Morza Śródziemnego a także państwa zachodnie położone nad Atlantykiem. W ostatnich latach sytuacja polityczna w Europie i południowej Afryce zmieniła się do tego stopnia, że nasi rodacy coraz częściej zaczynają dostrzegać walory turystyczne naszego kraju. Moda na spędzanie urlopu w Polsce również coraz częściej jest widoczna wśród turystów zagranicznych. Dlaczego tak się dzieje? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie poniżej.

Z pewnością rozpatrując popularność turystyczną Polski w ostatnim okresie nie należy kierować się wyłącznie polityką i niestabilną sytuacją na południu i zachodzie Europy. Jest to zbyt duże uproszczenie. Nasz kraj jest bardzo bogaty w atrakcje turystyczne, o których istnieniu często do tej pory nie mieliśmy nawet pojęcia. Przeciętny Polak zapytany o ciekawe miejsca w Polsce jest w stanie wymienić tylko kilka pozycji. Zazwyczaj w tym gronie jest Warszawa i Kraków. Jednak nie tylko obecna i była stolica Polski zasługują na docenienie. Wizytówką turystyczną mogą być równie dobrze góry na południu naszego kraju. Takie miejscowości jak Zakopane na swoją renomę turystyczną pracowały przecież przez dziesiątki lat.

Również północ Polski jest bogata w ciekawe miejsca. Na szczególne docenienie zasługuje tutaj niewątpliwie rejon Zatoki Gdańskiej. Jest to miejsce, w którym znajdziemy duże aglomeracje takie jak Trójmiasto. Gdańsk, Gdynia oraz Sopot to miasta o bardzo bogatej historii i rozbudowanej infrastrukturze turystycznej, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak każdy, kto chce uciec od zgiełku wielkiego miasta nie stoi na przegranej pozycji. Wystarczy udać się na znajdujący się w odległości około godziny jazdy samochodem od Gdyni Półwysep Helski. To właśnie różnorodność jest nie tylko mocną stroną gdańskiego wybrzeża, ale i całej Polski. To właśnie dzięki różnorodności turystyka w naszym kraju może tak intensywnie się rozwijać.

Innym symbolem polskiej turystyki są położone nieco bardziej na wschodzie Warmia, Mazury oraz Podlasie. W powszechnej opinii rejon ten nieodłącznie kojarzy się z bogatą przyrodą. Jest to opinia oczywiście w pełni zasłużona. Nie bez powody Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior a na Podlasiu znajdziemy największe w Europie stada bocianów. Jednak nie tylko ten rejon powinien być kojarzony z przyrodą. Równie ciekawa jest jego historia. Związana jest ona z obecnością Zakonu Krzyżackiego na dużej części tych terenów. Krzyżacy zostawili po sobie bardzo rozbudowany system zamków i warowni, z których wiele przetrwało do dzisiaj i jest odwiedzane przez tysiące turystów. Trzeba mieć świadomość tego, że zamki w Polsce to nie tylko Malbork czy Gniew. To także dziesiątki innych budowli, z których każda przyciąga uwagę swoim rozmachem i historią.

Podsumowując, biznes turystyczny w Polsce nieustannie się rozwija. Od nas zależy, czy moda na spędzanie urlopu w Polsce będzie trwała. Jest to bardzo korzystne dla nas wszystkich, ponieważ dobrze jest, gdy nasze pieniądze zostają w kraju.