Pragnąć zwiedzić najpiękniejsze regiony Polski nie możemy ominąć Kazimierza Dolnego. To unikatowe miasto poprzez walory przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe jest jednym najciekawszych zakątków wschodniej części kraju.

Złota przeszłość

Kazimierz Dolny usytuowany na szlaku handlowym łączącym Ruś z Śląskiem oraz Pomorzem oraz u brzegu żeglownej Wisły był naturalną lokalizacją dla ustanowienia prężnego ośrodka handlowego. Z tego względu Kazimierz Wielki nakazał budowę kompleksu fortyfikacji, Kościoła Farny oraz zostały osadzie nadane prawa miejskie.

W kolejnych latach Kazimierz Dolny stał się jednym z głównych ośrodków handlu zbożem w tej części kraju. W szczytowym okresie rozwoju, w końcu XVI w. w mieście znajdowało się 60 majestatycznych, kamiennych spichlerzy magazynujących wysyłane do nadbałtyckiego Gdańska zboże. Również w tym okresie rozwinęła się urokliwa zabudowa miasta.

Nocleg w Kazimierzu Dolnym.

Jeżeli na miejsce noclegowe postanowiliśmy obrać piękny pensjonat lub interesuje nas willa z pewnością nie będziemy mieć problemów, aby odnaleźć je w Kazimierzu Dolnym. Miasto dzięki rozwojowi turystyki posiada dobrze uformowaną bazę turystyczną w postaci miejsc noclegowych, czy też bazy gastronomicznej.

Aby znaleźć wymarzony pensjonat lub hotel możemy skorzystać z usług Biura Informacji Turystycznej w Kazimierzu. Jeżeli wciąż nie dotarliśmy do miasta, użyteczna w poszukiwaniach może być strona internetowa przynależąca do urzędu miasta, gdzie oprócz ofert noclegów odnajdziemy kontakt do biura informacji turystycznej.

Możemy również skorzystać z opcji Google Maps, która umożliwia wyświetlanie bazy noclegowej. W aplikacji ukarze się nie jedna willa z miejscem noclegowym lub interesujący hotel. Może też sprawdzić takie portale, jak booking.com, airbnb.pl, czy też tripadvisor.com, które pośredniczą w rezerwacji miejsca noclegowego.

Zabytki miasta

Kazimierz Dolny to miasto, w którym odnajdziemy majestatycznie zdobione spichlerze, mieszczańskie kamienice, unikatowe elementy fortyfikacji oraz ciekawą architekturę sakralną. Będąc w mieście nie możemy pominąć takich spichlerzy, jak Pod Wianuszkami, Król Kazimierz oraz Spichlerz Ulanowskich.

Jednymi z najciekawszych kamienic jest kamienica Pod Świętym Krzysztofem oraz kamienica Pod Świętym Mikołajem. Obydwie z nich przynależały do bogatej mieszczańskiej rodziny Przybyłów oraz kamienica Celejewska, w której znajduje się odział Muzeum Nadwiślańskiego Spichlerze.

Jeżeli interesuje nas architektura sakralna nie możemy pominąć takich takich lokalizacji, jak Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja.
Warto również wspiąć się na górę Trzech krzyży, z której rozpościera się piękny widok na miasto. Krzyże zostały ustanowione ku pamięci osób zmarłych w czasie epidemii Cholery.

Należy też zobaczyć dawną Synagogę w Kazimierzu Dolnym oraz udać się do oddalonego o kilka kilometrów od centrum miasta dawnego cmentarza żydowskiego. Znajdziemy w nim między innymi ścianę płaczu poświęconą pomordowanym Polakom oraz Żydom w czasie II wojny światowej.