Doświadczeni turyści wiedzą, że wybierając się na wakacyjny wyjazd, warto wziąć pod uwagę wiele polskich miast. Najczęściej jednak rozważając podróż po kraju myślimy o Mazurach, Tatrach lub plaży nad Bałtykiem. Są to w końcu najbardziej oblegane przez turystów miejsca. Ewentualnie, kiedy pada pytanie o najładniejsze miasta w Polsce, to większość ludzi odpowiada: Kraków, Wrocław lub Gdańsk. Często zapomina się o niezwykle ciekawym i pięknym mieście, jakim jest Sandomierz.

Położone u podnóża Gór Świętokrzyskich miasto zwane jest także Królewskim Miastem lub małym Rzymem. W jego obrębie znajduje się wiele wartych zobaczenia miejsc. Posiada on bardzo bogatą przeszłość. O jego szczególnym znaczeniu na mapie Królestwa Polskiego pisał słynny Gall Anonim. Miasto to położone było na ważnym szlaku handlowym. Odbywały się w nim sądy szlacheckie. Bywali w nim królowie, na przykład Zygmunt II August. Wszystko to sprawiło, że miasto prężnie się rozwijało i bogaciło. Do dzisiaj można w nim zobaczyć wiele wspaniałych budowli, które powstały w XV wieku.

Wymieniając najbardziej znane atrakcje Sandomierza należy zacząć od Bramy Opatowskiej. To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Jest to jedyna zachowana na tym terenie brama miejska. Kolejnym pięknym zabytkiem jest renesansowy ratusz. Pochodzi on z XIV wieku, a w następnych stuleciach został dość mocno rozbudowany. Co ciekawe kiedyś było w nim więzienie, w którym torturowano osadzonych.Teraz utworzono w nim muzeum z wieloma wartymi obejrzenia eksponatami.

Każdy portal turystyczny w internecie wśród atrakcji Królewskiego Miasta wymienia również wzniesiony w XIV wieku zamek. Podobnie jak w przypadku innych zabytków, także on był przez wieki kilkukrotnie przebudowywany. Na wzgórzu, na którym stoi zamek była kiedyś warownia. Szacuje się, że istniała tam od X wieku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Okręgowe. Osoby lubiące średniowieczne budynki sakralne mogą udać się do Bazyliki Katedralnej. Ta gotycka katedra zachowała bardzo pięknie dekorowane wnętrze. Do wyboru jest także kilka mniejszych kościołów. Wszystkie charakteryzują się wyjątkową architekturą i ciekawymi zdobieniami w środku.

Będąc w okolicach Sandomierza warto zobaczyć jego przyrodnicze atrakcje. Można wybrać się na przykład do Parku Piszczele, w którym można sobie pojeździć na rowerze, pograć w piłkę lub po prostu pospacerować. W Górach Pieprzowych zobaczyć można jedyne w Europie wyeksponowane skały kambryjskie. Z tego powodu utworzono w tym miejscu rezerwat geologiczno-przyrodniczy. Na koniec można zahaczyć o niezwykle piękny Wąwóz Królowej Jadwigi oraz tajemnicze Wzgórze Salve Regina.

W ostatnich latach miasto stało się sławne dzięki kręconemu w nim serialowi. „Ojciec Mateusz” powstaje właśnie na ulicach Królewskiego Miasta. Chętne osoby mogą na własne oczy zobaczyć znaną z telewizji plebanię, posterunek policji i celę. Mogą nawet zobaczyć figury woskowe ulubionych aktorów. Ogólnie rzecz ujmując Sandomierz jest niezwykle urokliwym, ciekawym i z całą pewnością wartym odwiedzenia miastem.