W dobie wszechobecnego świata wirtualnego, wygodnego dla każdego przeciętnego amatora oglądania ciekawych i urokliwych miejsc, wysiłek związany z osobistą wizytą w tych miejscach, wydaje się nader wielki. Jakże prosto można wszak trafić dzięki internetowej technologii, do niemalże każdego zakątka świata. Na szczęście, dla wielu, turystyka stanowi prawdziwą pasję, a realizacja wyznaczonych celów, powód do dumy i satysfakcji. Oni w zasadzie potrafią wyłącznie poznać i poczuć prawdziwy smak i klimat odwiedzanych realistycznie miejsc.

Pośród tychże pasjonatów bywają rożni, wszak turyści preferujący górskie krajobrazy różnią się od tych, dla których stare pałace i historie z nimi związane, stanowią główny cel weekendowych wypadów w różne zakątki kraju. Kraj ten, posiadający jakże bogatą historię, stanowi prawdziwy skarbiec kulturowy, z którego bogactwa czerpać mogą kolejne pokolenia. Miejsc, których niezwykłości można doświadczać, jest niezliczona ilość. Choć terytorium kraju nie jest małe, i wydawać by się mogło, że na cele podróżnicze niezbędna jest spora ilość wolnego czasu, lecz na odwiedzenie wielu miejsc wystarczy weekend. W zasadzie liczy się on już od popołudniowego piątku, a współczesne środki transportu potrafią przemieszczać się z ogromną prędkością.

Dla dobrze zorganizowanych, każdy plan kończy się powodzeniem, choć przypadki losowe są nieodłącznie wpisane w codzienną rzeczywistość i mogą niespodziewanie zniweczyć plany. Ważne jednak, by pamiętać, że gdy plany urlopowe mogą zostać czasami pokrzyżowane, jednak pozostają nam jeszcze wolne weekendy. To, jak je spędzamy, zależy wyłącznie od nas, naszych obowiązków czy wolnego czasu, który jednak umyka tak szybko i pozostaje już tylko wspomnieniem, jak czar dawnych pałaców. Na szczęście, dziedzictwo kulturowe jest w wielu obszarach pielęgnowane przez włodarzy państwa. W różnym jednak stopniu, w zależności od kolejnej ekipy rządzącej, dla której wartość narodowej kultury ma różną wagę i znaczenie. Bywają wszak ugrupowania polityczne, dla których historia i tradycja nie ma żadnego znaczenia. Szkoda, że ministerstwo kultury kraju uzależnione jest od politycznych wpływów. Środki finansowe przeznaczane na odbudowę czy renowację wiekowych zabytków, nie są wystarczające na pokrycie wszelkich niezbędnych potrzeb zabezpieczających budowle przed niszczeniem i popadaniem w ruinę.

Popularyzowane obecnie zjazdy rycerskie i turnieje na dziedzińcach średniowiecznych zamków czy stylowych pałaców, świadczą o potrzebie kultywowania tradycji. W końcu, ona stanowi jedność i siłę narodu, jakże potrzebną w czasach obecnych zagrożeń wielokulturowością, rozbijającą poczucie bezpieczeństwa. W zagrożeniach związanych z napływem do krajów europejskich wszelkiego rodzaju mas kulturowych, tak różnorakich i odmiennych z europejskimi zasadami i wartościami, budzi się niepokój, potwierdzany raz od czasu działaniami terrorystycznymi. Należy jednak ufać i mieć nadzieję, że kraj nasz, tak jak przez wieki, potrafi odeprzeć wszelkie niebezpieczeństwa.